Chili Bowl Thursday results

  Results for Heat races (8 laps) Thursday night (top 16 in passing points to A; next 28 to two B Mains; next 28 to two C Mains; rest to D Main)   Heat 1: 1.

Chili Bowl Thursday results

 

Results for Heat races (8 laps) Thursday night
(top 16 in passing points to A; next 28 to two B Mains; next 28 to two C Mains; rest to D Main)

 

Heat 1: 1. #67K Kraig Kinser, Bloomington, IN; 2. #14J Jimmy Voitel, Covina, CA; 3. #22M Ray Bull, Bloomsburg, PA; 4. #17X Rob Russell, Fremont, CA; 5. #78 Joey Moughan, Springfield, IL; 6. #7B Joe Boyles, Greenwood, MO; 7. #45AZ J.T. Imperial, Phoenix, AZ; 8. #10W Michelle Decker, Guthrie, OK.

 

Heat 2: 1. #8X Bud Kaeding, Campbell, CA; 2. #75H Bart Hartman, Zanesville, OH; 3. #95X Jay Jordan, Lincoln, NE; 4. #5S Shon Deskins, Glendale, AZ; 5. #42C Mike Courtney, Surprise, AZ; 6. #5X Jimmy Light, West Springfield, PA; 7. #15 Todd Beach, Donnelsville, OH; 8. #7D Marc Dailey, Concord, NC.

 

Heat 3: 1. #55K Steve Knepper, Belleville, IL; 2. #1AU Adam Clarke, Black Hill, New South Wales, Australia; 3. #40M Michael Lewis, Noblesville, IN; 4. Mike Smith, Shelbyville, IN; 5. #5M Mike Neher, Monticello, IN; 6. D33 Jeff Davis, Pittsburg, IL; 7. #3A Bill Allen, Independence, MO.

 

Heat 4: 1. #8P Wally Pankratz, Orange, CA; 2. #4 Michele Miller, Reading, PA; 3. #8D Brian Baker, Concord, CA; 4. #51 Ryan Durst, Lincoln, NE; 5. #2X Danny Stratton, Fontana, CA; 6. #9T Thomas Meseraull, San Jose, CA; 7. #56 Ken Dull, Machesney Park, IL; 8. #57C Johnny Cofer, Macdoel, CA.

 

Heat 5: 1. #11 Tracy Hines, Greenfield, IN; 2. #14 Matt Westfall, Ludlow Falls, OH; 3. #21AZ Eric Wilkins, El Mirage, AZ; 4. #35X Korey Wyant, Springfield, IL; 5. #XX Darrin Bolton, El Dorado Hills, CA; 6. #00X Pete Davis, Pleasonton, CA; 7. #42P Chris Pearce, Broken Arrow, OK.

 

Heat 6: 1. #6 Ryan Hamilton, Morgantown, IN; 2. #31X Jason Howe, Jacksonville, IL; 3. #18 Donnie Trent, Honey Brook, PA; 4. #3M John Wolfe, Winchester, IN; 5. #6H Alex Coonan, Ransom, IL; 6. #61 Lonnie Oliver, Cortez, CO; 7. #28M Travis Miniea, Indianapolis, IN.

 

Heat 7: 1. #39 Tim McCreadie, Watertown, NY; 2. #26C Glenn Carson, Newark, CA; 3. #43 Buddy Luebke, Stoughton, WI; 4. #4W Edwin Wilson, Tuttle, OK. DNS - #27A LeRoy VanConett, Galt, CA.

 

Heat 8: 1. #5D Gary Taylor, Snohomish, WA; 2. #20S Tony Stewart, Rushville, IN; 3. #33A Stephen Arnold, Seymour, IN; 4. #04 Josh Lakatos, Arroyo Grande, CA; 5. #3P Chris Parkinson, Gladstone, MO; 6. #2B Brady Bacon, Broken Arrow, OK; 7. #71C Cruz Pedregon, Camarillo, CA.

 

Heat 9: 1. #69 A.J. Fike, Galesburg, IL; 2. #87C Rich Camfield, Decatur, IL; 3. #27K Ryan Kaplan, Chico, CA; 4. #47X Scott Hatton, Roscoe, IL; 5. #5R Rickey Stenhouse, Jr., Olive Branch, MS; 6. #57 Brian Gard, Kelseyville, CA; 7. Garrett Hansen, Manhattan Beach, CA.

 

Heat 10: 1. #35W Gary Wright, Hooks, TX; 2. #48J Jordan Barbee, Tulsa, OK; 3. #55 Tony Everhart, El Cajon, CA; 4. #71X Kenny Love, Lincoln, NE; 5. #17A Alan Ballard, Bakersfield, CA; 6. #17B Kenny Brown, Millstadt, IL DNS - #24E Bill Eslick, Burleson, TX.

 

Heat 11: 1. #7M Critter Malone, Speedway, IN; 2. #7R Josh Wise, Riverside, CA; 3. #85 Shane Hollingsworth, Indianapolis, IN; 4. #75 Jesse Hockett, Warsaw, MO; 5. #74S Shane Paris, Muscatine, IA; 6. #19X Tadd Holliman, Warsaw, MO; 7. #13 Joe Park, Dallas, TX

 

 

D Main (10 Laps) - top 4 to Twin C Mains

 

D Main: 1. #7D Marc Dailey, Concord, NC; 2. #10W Michelle Decker, Guthrie, OK; 3. #57C Johnny Cofer, Macdoel, CA.  DNS - #13 Joe Park, Dallas, TX; #27A LeRoy VanConnett, Santa Rosa, CA; #24e Bill Eslick, Burleson, TX.

 

C Mains (12 Laps) - top 2 to Twin B Mains

 

First C Main: 1. #5R Ricky Stenhouse, Olive Branch, MS; 2. #D33 Jeff Davis, Pittsburg, IL; 3. #7B Joe Boyles, Greenwood, MO; 4. #2B Brady Bacon, Broken Arrow, OK; 5. #XX Darrin Bolton, El Dorado Hills, CA; 6. #6H Alex Coonan, Ransom, IL; 7. #71C Cruz Pedregon, Camarillo, CA; 8. #17B Kenny Brown, Millstadt, IL; 9. #45AZ J.T. Imperial, Phoenix, AZ; 10. #00X Pete Davis, Pleasanton, CA; 11. #74S Shane Paris, Muscatine, IA; 12. #7D Marc Dailey, Concord, NC; 13. #3A Bill Allen, Independence, MO; 14. #42P Chris Pearce, Broken Arrow, OK; 15. #71X Kenny Love, Lincoln, NE.

 

Second C Main: 1. #75 Jesse Hockett, Warsaw, MO; 2. #2X Danny Stratton, Fontana, CA; 3. #9T Thomas Meseraull, San Jose, CA; 4. #28M Travis Miniea, Indianapolis, IN; 5. #5X Jimmy Light, West Springfield, PA; 6. #15 Todd Beach, Donnelsville, OH; 7. #3P Chris Parkinson, Gladstone, MO; 8. #78 Joey Moughan, Springfield, IL; 9. #57C Johnny Cofer, Macdoel, CA; 10. #70 Garrett Hansen, Manhattan Beach, CA; 11. #56 Ken Dull, Machesney Park, IL; 12. #10W Michelle Decker, Guthrie, OK; 13. #57 Brian Gard, Kelseyville, CA; 14. #61 Lonnie Oliver, Cortez, CO.  DNS - #17A Alan Ballard, Bakersfield, CA; #19X Tadd Holliman, Beaver Lake, NE.

 

B Mains (15 Laps) - top 4 to A Main

 

First B Main: 1. #5D Gary Taylor, Snohomish, WA; 2. #14 Matt Westfall, Ludlow Falls, OH; 3. #5S Shon Deskins, Glendale, AZ; 4. #27K Ryan Kaplan, Chico, CA; 5. #4W Edwin Wilson, Tuttle, OK; 6. #18 Donnie Trent, Honey Brook, PA; 7. #D33 Jeff Davis, Pittsburg, IL; 8. #43X Mike Smith, Shelbyville, IN; 9. 35X Korey Weyant, Springfield, IL; 10. #14J Jimmy Voitel, Covina, CA; 11. #42C Mike Courtney, Surprise, AZ; 12. #40M Michael Lewis, Noblesville, IN; 13. #55 Tony Everhart, El Cajon, CA; 14. #17X Rob Russell, Fremont, CA; 15. #33A Stephen Arnold, Seymour, IN; 16. #5R Ricky Stenhouse, Jr., Olive Branch, MS.

 

Second B Main: 1. #7M Critter Malone, Speedway, IN; 2. #1AU Adam Clarke, Black Hill, New South Wales, Australia; 3. #85 Shane Hollingsworth, Indianapolis, IN; 4. #47X Scott Hatton, Roscoe, IL; 5. #2X Danny Stratton, Fontana, CA; 6. #04 Josh Lakatos, Arroyo Grande, CA; 7. #31X Jason Howe, Jacksonville, IL; 8. #51 Ryan Durst, Lincoln, NE; 9. #3M John Wolfe, Winchester, IN; 10. #75 Jesse Hockett, Warsaw, MO; 11. #8D Brian Baker, Concord, CA; 12. #95X Jay Jordan, Lincoln, NE; 13. #7R Josh Wise, Riverside, CA; 14. #43 Buddy Luebke, Stoughton, WI; 15. #5M Mike Neher, Monticell, IN; 16. #48J Jordan Barbee, Tulsa, OK.

 

 

A Main (25 Laps) - top 4 transfer to Saturday A feature; others to Saturday B & C features

 

A Main: 1. #11 Tracy Hines, Greenfield, IN; 2. #8X Bud Kaeding, Campbell, CA; 3. #20S Tony Stewart, Rushville, IN; 4. #35W Gary Wright, Hooks, TX; 5. #22M Ray Bull, Bloomsburg, PA; 6. #87C Rich Camfield, Decatur, IL; 7. #21AZ Eric Wilkins, El Mirage, AZ; 8. #39 Tim McCreadie, Watertown, NY; 9. #67K Kraig Kinser, Bloomington, IN; 10. #7M Critter Malone, Speedway, IN; 11. #8P Wally Pankratz, Orange, CA; 12. #5D Gary Taylor, Snohomish, WA; 13. #1AU Adam Clarke, Black Hill, New South Wales, Australia; 14. #14 Matt Westfall, Ludlow Falls, OH; 15. #85 Shane Hollingsworth, Indianapolis, IN; 16. #26C Glenn Carson, Newark, CA; 17. #27K Ryan Kaplan, Chico, CA; 18. #75H Bart Hartman, Zanesville, OH; 19. #5S Shon Deskins, Glendale, AZ; 20. #4 Michele Miller, Reading, PA; 21. #69 A.J. Fike, Galesburg, IL; 22. #55K Steve Knepper, Belleville, IL; 23. #6 Ryan Hamilton, Morgantown, IN; 24. #47X Scott Hatton, Roscoe, IL.

-lw-

shares
comments
Cameron Dodson competes at Chili Bowl
Previous article

Cameron Dodson competes at Chili Bowl

Next article

Hines hustles to Thursday qualifier victory

Hines hustles to Thursday qualifier victory
Load comments