Formula E
17 Jan
-
18 Jan
Event finished
14 Feb
-
15 Feb
Next event in
20 days
Formula 1
R
Australian GP
12 Mar
-
15 Mar
Next event in
47 days
19 Mar
-
22 Mar
Next event in
54 days
MotoGP
05 Mar
-
08 Mar
Next event in
40 days
R
Thailand GP
19 Mar
-
22 Mar
Next event in
54 days
NASCAR Cup
R
Daytona Clash
08 Feb
-
09 Feb
Next event in
14 days
08 Feb
-
16 Feb
Next event in
14 days
IndyCar
13 Mar
-
15 Mar
Next event in
48 days
R
Birmingham
03 Apr
-
05 Apr
Next event in
69 days
WEC
12 Dec
-
14 Dec
Event finished
22 Feb
-
23 Feb
Next event in
28 days

Baja 2000 overall Car/Truck final results

shares
comments
Baja 2000 overall Car/Truck final results
Nov 20, 2000, 11:45 PM

Overall Cars & Trucks Finishers <pre> Place Driver of Record, hometown Class ET MPH 1. Dan Smith/David Ashley, Riverside, CA, Trophy Truck winner 32:15:19 52.061 2. Troy Herbst, Las ...

Overall Cars & Trucks Finishers <pre> Place Driver of Record, hometown Class ET MPH 1. Dan Smith/David Ashley, Riverside, CA, Trophy Truck winner 32:15:19 52.061 2. Troy Herbst, Las Vegas,NV/Jim Smith, Orange,CA Class 1 winner 32:50:59 51.127 3. Larry Ragland, Phoenix/Brian Stewart, Long Beach,CA Trophy Truck 32:59:24 50.910 4. Mark Miller, Phoenix/Ryan Arciero, Laguna Hills,CA Trophy Truck 33:05:02 50.766 5. Gary/Mark Weyhrich, Gresham, OR Class 1 33:38:07 49.933 6. Steve Sourapas, Rancho Santa Fe, CA Class 1 34:58:28 48.021 7. Corky McMillin, Bonita, CA Class 1 36:29:46 46.019 8. Gustavo Vildosola, Mexicali, Mexico Class 1 36:37:17 45.862 9. Scott McMillin, Poway, CA Class 1 36:53:05 45.534 10. Alberto Coppola, Cabo San Lucas, CA Class 1 37:00:16 45.387

11. Damen Jefferies, Temucula, CA Class 1 38:13:44 43.933 12. Tim/Ed Herbst, Las Vegas, NV Trophy Truck 38:32:15 43.581 13. Bekki Freeman, Henderson,NV/Adam Wik, Las Vegas Cl. 1/2-1600 winner 38:37:20 43.486 14. Kash Vessels, Oceanside, CA Class 1/2-1600 38:49.11 43.265 15. Curt LeDuc, Cherry Valley,CA/John Swift, Oxnard,CA Class 8 winner 39:08:35 42.907 16. Jeremy Spirkoff/Nancy Shearer, La Mesa, CA Stock Full winner 40:01:12 41.967 17. Scott Steinberger,Cypress,CA/Jay Riechert,Albuquerque Protruck/SS winner 40:33:15 41.406 18. Lobsam Yee, Tijuana, Mexico Class 1 40:57:40 41.003 19. Randy Wilson, Long Beach, CA Class 1 41:08:46 40:818 20. Tim Rockenbach, Glendora, CA Class 1 41:30:00 40.470

21. Steve/Dan/Andrew Myers, Newport Beach, CA Class 10 winner 41:44:49 40.231 22. Don Hatch, Brea, CA Class 10 41:45:08 40.226 23. Jim Baldwin/Jonathon Swelling, Irvine, CA Trophy Truck 42:00:40 39.978 24. Mark Hutchins, Henderson, NV Class 10 42:34:18 39.452 25. Rod Muller, Riverside, CA Class 1 42:36:06 39.424 26. Joe Custer, Fountain Valley,CA/Darren York, Indio,CA Class 7S winner 43:22:51 38.716 27. Francisco Monroy, La Paz, Mexico Class 8 43:52.21 38.282 28. Jim Dizney, Alpine,CA/Matias Arjona, Ensenada,Mexico SCORE Lites winner 44:27.52 37.772 29. Pat Shea, Costa Mesa, CA SCORE Lites 45:26:09 36.965 30. Jerry Penhall, Cotsa Mesa, CA SCORE Lites 45:38.59 36.791

31. Michael James, Alpine,CA/Michael Kalicki, Wildomar,CA Class 5 winner 45:42.44 36.741 32. Al Hogan, Columbus, MT Class Stock Full 45:52:37 36.609 33. George Seeley, Jr., Glendale, CA Class 5 45:55.50 36.566 34. Chris Wilson, El Cajon, CA Class 8 45:57.51 36.540 35. Victor Orellana,Chula Vista,CA/Alberto Castro,San Ysidro,CA 5-1600 winner 46:15:07 36:312 36. David Callaway, Menifee, CA SCORE Lites 46:30:34 36.111 37. Steve Grienke, Orange, CA SCORE Lites 46:31:32 36.099 38. Rick Johnson, Barstow, CA Protruck/SS 46:31:54 36.094 39. Lorenzo Rodriguez, Covina, CA Class 1/2-1600 46:37:44 36.019 40. Marc Stein, San Diego, CA Class Stock Full 46:55:54 35.786

41. Mike Julson, El Cajon, CA Class 1 47:19:58 35.483 42. Brad Maurer, Las Vegas, NV Class 1/2-1600 47:48:34 35.129 43. Samuel Martinez C., San Diego, CA Class 5-1600 47:58:19 35.010 44. Steve Scaroni, Heber, CA Protruck/SS 48:18:14 34.770 45. John Kennedy Sr., Orange, CA SCORE Lites 48:55:54 34.324 46. Tom Bradley, Sr., Las Vegas, NV Class 8 49:02:04 34.252 47. Darren Skilton, Long Beach, CA Class 3 winner 49:16:39 34.083 48. Dave Sykes, Del Mar, CA Class Stock Full 49:31:24 33.914 49. Arturo Cervantes, Somerton, AZ Class 5-1600 49:37:42 33.842 50. Ryan Herzog, Long Beach, CA Protruck/SS 49:38:36 33.832

51. Dave Gasper, San Clemente, CA Class 5-1600 49:39:40 33.820 52. Bob Shepard, Phoenix, AZ Protruck/SS 49:57:28 33.619 53. Jeff Lewis,San Clemente,CA/Ted Hunnicutt,Mission Viejo,CA Class 7 winner 50:15:25 33.419 54. Sammy Ehrenberg, Las Vegas, CA Class 1/2-1600 50:37:28 33.176 55. Billy Robertson, Burbank, CA Class 1 50:45.42 33.086 56. Dan Martin, Monrovia, CA Class 1/2-1600 51:26:47 32.646 57. Clive Skilton, Orange, CA Class 3 51:33:15 32.578 58. Ikuo Hanawa, Carson, CA Class 3 51:41:06 32.495 59. Joe Sheble, Bullhead City, AZ Class 9 winner 51:42:18 32.483 60. Chuck Hovey, Escondido, CA Class 1 51:45:43 32.447

61. Glenn Harris, Camarillo, CA Protruck/SS 52:06:44 32.229 62. Bill Rodriguez,Tijuana,Mexico/Andy Kisner,Peach Springs,AZ Class 9 52:12:46 32.167 63. Jesse Ashcraft, Vista, CA SCORE Lites 52:45:12 31.837 64. Francisco Diaz, Ensenada, Mexico Class 8 53:03:46 31.651 65. Ty Godde, Palmdale, CA SCORE Lites 53:22:34 31.466 66. Jorge Vargas, Mexicali, Mexico Class 1/2-1600 53:31:06 31.382 67. Michael Cohen, Chula Vista, CA SCORE Lites 53:38:02 31:314 68. Eric Fisher, Ensenada, Mexico Class 9 53:53:15 31.167 69. Daniel Gutierrez, Chula Vista, CA Class 5-1600 54:39:20 30.729 70. Ron Dalke, Tucson, AZ SCORE Lites 54:39:52 30.724

71. Rod Hall, Reno, NV Class Stock Full 54:44:43 30.679 72. Perry McNeil, Lemon Grove, CA Class 7 54:50:18 30.627 73. Matt Pike, Murrieta, CA Class 3 55:30:39 30.256 74. Hiroshi Masuoka, Japan Class 3 Int'l winner 55:36:23 30.204 75. Dennis Hunter, Santa Rosa, CA Class 10 55:47:28 30.104 76. Anthony Carlson, Laguna Beach, CA Class 1/2-1600 55:59:22 29.997 77. Jose Flores C., Culiacan, Mexico SCORE Lites 56:30:29 29.722 78. Juan Sandoval, San Jose Del Cabo, Mexico Class 5 56:36:25 29.670 79. Roberto Arauz,Culiacan,Mex/Pablo Tapia,Ensenada,Mex Sports Buggy winner 56:53:32 29.521 80. Jose L. Herrejon B., Mexicali, Mexico Class 5-1600 56:54:02 29.517

81. Ron Brookshire, Alpine, CA Class 10 59:26:20 28.256 82. Hector Sarabia, Ensenada, Mexico Class 9 59:32:19 28.209 83. Marco Novelo, Ensenada, Mexico Class 7S 60:23:25 27.811 84. Tony Licitra, La Hab, CA Prostock/SS 62:19:34 26.948 85. Pietro Brassea, Mexicali, Mexico Class 1/2-1600 62:26:46 28.895 86. Jay Culbertson,Portland,/Andrew Hassard,North Bend,WA Baja Challenge winner 62:34:05 26.843 87. Michael Jakobson, Somis, CA Class 5 62:41:34 26.790 88. Walker Prince, Northridge, CA Sports Buggy 63:11:55 26.575 89. Mark Floyd, Midland, TX Class Stock Full 63:13:43 26.562 90. Tito Tapia, Ensenada, Mexico Class 1/2-1600 63:51:06 26.303

91. Dr. Macrae Glass, Kingman,AZ/Robert Sibbio, Phoenix,AZ Stock Mini winner 65:08:32 25.782 92. Chuck Guy, El Cajon, CA Class 1/2-1600 65:39:02 25.583 93. Steve Roberts, Laughlin, NV Class 1/2-1600 66:46:38 25.151 94. Mike Burgett, Moreno Valley, CA Class 1/2-1600 67:04:49 25.038 95. Donald Moss, Sacramento, CA Class 3 67:44:50 24.791 96. Doug Siewert, Oceanside, CA Class 7S 68:37:43 24.472 97. Nick Vanderwey, Buckeye, AZ Class 8 68:49:15 24.404 98. Javier Hernandez, Rosarito, Mexico Class 5-1600 68:51:35 24.390 99. Eric Solorzano, Tijuana, Mexico Class 11 winner 69:54:12 24.026 100. Randy Tabler, Ardmore, OK Sports Buggy 70:00.20 23.991

101. Eric Heiden, Castalc, Calif. Class 8 70:41:57 23.756 102. Lynn Venier, Queen Creek, AZ SCORE Lites 72:36:03 23.133 103. Glenn Greer, Tucson, AZ Trophy Truck 73:28:50 22.856 104. Kevin Doyle, Ketchum, ID Baja Challenge 73:26:12 22.870 105. Lowell Arnold, Apache Junction, AZ Class 8 73:56:48 22.712 106. John Griffin, Mission Viejo, CA Class Stock Full 74:08:12 22.654 107. Jorge Rubalcava, San Diego, CA Class 5-1600 75:22:00 22.283 108. Doug Granger/Linda Betts, Canada Sports Truck winner 75:35:54 22.216 109. Bruce Chernoff, Calgary, Canada Baja Challenge 76:05:34 22.072 110. Nicholas Le, Buena Park, CA Sports Truck 76:07:11 22.064

111. Victor Cesena, Palmdale, CA SCORE Lites 76:38:26 21.914 112. Matt Autterson, Cherry Hills, CO Baja Challenge 77:07:58 21.774 113. George Jackson, Calexico, CA Sports Buggy 78:02:41 21.520 114. Xavier Reyes, Tijuana, Mexico Sports Truck 78:34:48 21.373

Next article
Historic Tecate SCORE Baja 2000 Monday notes

Previous article

Historic Tecate SCORE Baja 2000 Monday notes

Next article

2000 Toyota True Grit, Milestone Award winners

2000 Toyota True Grit, Milestone Award winners
Load comments